Projekt
Optimering af vandforsyningstrykket hos Novafos

Foto: Hans Søndergaard.
Projekt
Foto: Hans Søndergaard.
Avancerede ventiler styrer nu trykket i et forsyningsområde i Klampenborg. Tiltaget hjælper med at reducere vandtab igennem utætheder i ledningsnettet.
Klampenborg, beliggende nord for København langs Øresundskysten, er et lavtliggende område, hvor vandforsyningen kommer fra højere beliggende forsyningskilder inde i landet. Dette resulterer i høje trykniveauer i vandledningsnettet og tilsvarende vandtab gennem utætheder i ledningsnettet. For at imødegå dette problem har forsyningsselskabet Novafos implementeret avancerede trykstyringsventiler ved to af de tre indgange til Klampenborgs forsyningsområde.
De fleste (næsten alle) vandforsyningsnet har utætheder, som bevirker, at vand går tabt på vejen fra vandværk til forbruger. Nogle lækager er store og vil typisk blive opdaget af forsyningsselskabets personale eller blive rapporteret af kunder. Andre lækager er små og vil måske aldrig blive opdaget eller repareret i rørenes levetid. I Klampenborg har områdets lave beliggenhed – og deraf følgende højere vandtryk i ledningerne – betydet, at området har haft større vandtab gennem lækager sammenlignet med andre højt beliggende områder.
Novafos' ledningsnet er opdelt i sektioner (også kaldet DMA - District Metered Area), og Klampenborg fungerer derfor som en afgrænset sektion.
For at imødegå udfordringer med høje vandtab i Klampenborg har Novafos installeret avancerede trykstyringsventiler (PRV ventiler - Pressure Reduktion Valves) ved indgange til sektionen. Disse ventiler optimerer og stabiliserer kontinuerligt trykniveauet og sikrer dermed, at trykket i ledningsnettet holdes på et minimum men stadig til enhver tid opfylder forbrugernes behov.
Trykoptimering er en central del af effektiv lækagehåndtering. Ved at reducere og stabilisere trykket i vandledningsnettet kan vandtab fra eksisterende lækager minimeres, ligesom antallet af nye brud reduceres. Kan trykket reduceres med for eksempel 10 procent, vil den tabte vandmængde som en generel regel også falde med 10 procent.
Trykoptimeringen bidrager desuden til at forlænge levetiden for rør og andre komponenter i vandforsyningssystemet, da høje tryk og trykudsving belaster ledningsnettet.
Hvilke trykforhold, der er optimale i et givent forsyningsområde, afhænger af mange faktorer som terrænforhold, forbrugssammensætning, bebyggelsestype, særligt sårbare forbrugere, krav og ønsker til brandberedskab og sprinkleranlæg samt ledningsnettets materialesammensætning og tilstand.
PRV-ventilerne i Klampenborg blev etableret i marts 2019 og selve trykreduktionen udrullet i tre steps.
Implementeringen af trykoptimering i Klampenborg har været en succes. Den gennemsnitlige trykreduktion på 29% har medført betydelige besparelser og en mere stabil vandforsyning i området. Siden implementeringen i 2020 estimeres løsningen at have resulteret i en årlig besparelse på omkring 200-300.000 DKK som følge af reduceret vandtab og færre brudreparationer.
Ved at kombinere teknologisk innovation med strategisk planlægning kan man således opnå både økonomiske og miljømæssige fordele.
Trykoptimeringen i Klampenborg er implementeret som en del af LEAKman projektet. NIRAS designede sammen med Novafos trykoptimeringen ved brug af avancerede hydrauliske modeller til at analysere og simulere trykforholdene i ledningsnettet baseret på forbrugsmønstre og ledningsnettets topologi.