River Horsens NS 09815 1920

Miljø- og klimaaftryk, livscyklusvurdering, miljøvaredeklaration og klimaregnskab

Vi udarbejder livscyklusvurderinger på produkter og systemer, miljøvaredeklarationer efter anerkendte standarder samt klimaregnskaber af organisationer eller andre aktiviteter.

Vi rådgiver både private og offentlige virksomheder om bæredygtig udvikling ved kortlægning og vurdering af miljøpåvirkninger, udarbejdelse af produktorienterede livscyklusvurderinger, klimaregnskaber og miljøvaredeklarationer.

Miljøvaredeklaration (EPD)

Vi udarbejder din EPD (Environmental Product Declaration), også kaldet en miljøvaredeklaration, hvor vi dokumenterer produktets miljøpåvirkninger baseret på anerkendte internationale standarder. En EPD oplyser om produktets miljøpåvirkning med kvantitative data og anvendes i stigende grad som dokumentation for de miljømæssige effekter i byggeprojekter. Dokumentationen kan bruges af byggerieksperter, herunder også NIRAS' byggeriafdeling, til at beregne og vurdere de samlede miljøpåvirkninger af et byggeprojekt.

I byggebranchen er en EPD blevet essentiel, bl.a. grundet skærpede krav til CO₂-udledning fra bygninger i henhold til det danske bygningsreglement. Siden 2023 skal nybyggeri på over 1.000 m² dokumenteres i forhold til bygningens klimaaftryk gennem livscyklusvurderinger (LCA), hvor EPD’er indgår som dokumentation. Fra 2025 indføres strammere klimakrav med CO₂-grænseværdier for næsten alle bygningstyper, inkl. enfamiliehuse og etageboliger. Dokumentation bliver dermed endnu vigtigere.

Med vores ekspertise sikrer vi, at din EPD opfylder alle relevante krav og kan anvendes i alle typer byggeprojekter, herunder også offentligt byggeri, hvor EPD-dokumentation allerede i dag typisk er et krav. Vi bistår ikke kun med udarbejdelsen og godkendelsen af EPD’en, men hjælper også med at afdække og anbefale, hvordan den kan integreres effektivt i din virksomheds bæredygtighedsstrategi. Hos NIRAS lægger vi stor vægt på at vejlede virksomheder i, hvordan de kan forbedre deres EPD-resultater over tid. Dette indebærer at identificere muligheder for forbedring og hjælpe med at implementere ændringer, der kan resultere i færre og mindre miljøpåvirkninger.

Livscyklusvurdering (LCA)

En Life Cycle Assessment (LCA) – på dansk livscyklusvurdering – er en udbredt og anerkendt metode til at kortlægge miljø-og klimapåvirkninger fra produkter eller services.

En LCA bygger på hele produktets livscyklus fra vugge til grav. Ved at vurdere på produkterne i et livscyklusperspektiv sikrer vi, at jeres miljøindsats koncentreres, hvor det giver størst mulig miljømæssig gevinst.

NIRAS har et stort team af specialister i livscyklusvurderinger, der kan udarbejde klima- og miljøaftryk på det niveau, der passer til virksomhedens efterspørgsel:

  • Screeninger af produkter og tilhørende processer i en tidlig fase med henblik på at mindske produktets klima- og miljøaftryk.
  • Klimaaftryk af produkter, der er udarbejdet i henhold til Greenhouse Gas Protocols retningslinjer for klimaregnskaber (cradle-to-gate), og som dermed kan anvendes i kunders klimaregnskaber, men ikke til ekstern kommunikation og markedsføring.
  • Fulde livscyklusvurderinger med tredjepartsverificering, der kan anvendes til dokumentation og markedsføring. Kan også udarbejdes som EPD (Environmental Product Declaration).
  • Komparativ livscyklusvurdering, der kan anvendes til produktsammenligninger og markedsføring herom.

Vi kan i fællesskab med jer beslutte hvilken tilgang, der passer ift. jeres egne interne behov og eventuelle efterspørgsler fra jeres kunder om data for specifikke produkters klimaaftryk.

Klimaregnskaber

I dag oplever virksomheder flere og større krav til reduktion og dokumentation af klimapåvirkninger fra deres processer. Klimaregnskaber repræsenterer en opgørelse af udledning af drivhusgasser. Vores team har solid erfaring med at opgøre udledning af drivhusgasser fra både den private og offentlige sektor.

I NIRAS anvender vi internationale anerkendte standarder, som f.eks. Greenhouse Gas (GHG) Protocol scope 1, 2 og 3, dvs. at vi kan analysere både direkte og indirekte klimapåvirkninger. Og kan hjælpe virksomheder med at identificere de virksomhedsaktiviteter/forbrug af services og produkter, der giver anledning til de største klimapåvirkninger.

Der findes en række værktøjer, der kan hjælpe danske virksomheder med at beregne deres klimaaftryk. NIRAS har bl.a. stået for at opdatere Erhvervsstyrelsens beregningsværktøj, så det nu også kan regne på indirekte CO2-udledninger.

SDG-strategiarbejde

Mange virksomheder, organisationer og offentlige institutioner ønsker at prioritere bæredygtige løsninger, skabe et bæredygtigt projekt og arbejde med FN’s verdensmål. Det er dog også en kendsgerning, at det kan være en udfordring at omsætte ønsket til konkret handling.

NIRAS har udviklet og afprøvet forskellige værktøjer, der kan understøtte det vigtige arbejde og gøre bæredygtighed målbar i alle tænkelige projekter inden for kommuner, regioner, industri, sundhedssektor, forsyning, transport og byggeri.

I NIRAS anvender vi disse værktøjer aktivt i vores samarbejde med kunder, da det er vores tilgang til at gøre verdensmålene forståelige og lette at implementere i en lokal kontekst.

Cirkulær økonomi og udvikling af grønne forretningsmodeller

Vi hjælper vores kunder med at afdække potentialer for at udvikle cirkulærer forretningsmodeller langs hele værdikæden. Vi screener idéer og forbedringspotentieller inden for ledelse og administration af virksomheden ved brug af modeller og værktøj, f.eks. cirkulærøkonomi, business model canvas, m.fl.

Derudover tilbyder vi støtte til at implementere kortlagte potentialer og ekstern kommunikation om kundernes succeshistorier.

NIRAS er en godkendt GCO-rådgiver (Grøn Cirkulær Omstilling). Igennem en lang række GCO-støttede projekter har vi opbygget en bred og dybdegående erfaring med at hjælpe danske virksomheder til at udvikle deres forretning i en mere cirkulær retning.

Download pjece om, hvordan vi hjælper med den grønne omstilling.

I pjecen kan du se hvordan vi gør bæredygtighed til en målbar faktor i dine projekter og hjælper med at omsætte ønsker om
grøn omstilling til konkrete handlinger.

Vil du vide mere?

Lene Larsen

Lene Larsen

Afdelingschef

Aalborg, Denmark

+45 3078 7588

Camilla K. Damgaard

Camilla K. Damgaard

Afdelingschef

Allerød, Denmark

+45 2055 0675

Se også: